Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Londra
bullet.gif Yazar kozakli

Gösterişli sarayları, sisli havasının verdiği gizemi, yaşam tarzları ile Londra her zaman özel ve güzel...

LONDRA BİLGİLERİ

Uçuş süresi : 3 saat 45 dakika ( İyi yolculuklar.)
Para birimi : Sterling. İngilizce'de pound diye ifade edilir.Türkçe'de sterlin olarak adlandırılıyor
Yüzölçümü : 1,579 kilometrekare
Saat farkı : Lütfen saatlerinizi 2 saaat geri alın
Resmi dil : İngilizce
Sıcaklık : Londra'da sıcaklık yaz kış yağmurlu ve özellkilede sislidir. En sıcak ayları temmuz, ağustos,eylül aylarıdır .
Nüfus : Yaklaşık 9 milyon 227 bin 687
Vize : İngiltere, Türklere en katı vize uygulayan ülkelerin başında yer almaktadır

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası
Türk büyükelçiliği : 43 Belgrave Square Londra SWIX 8 PA Tel: 44- 171- 393- 02- 02 (3 hat) - Faks: 44- 171- 393- 00- 66
Telefon kodu : Ülke kodu: 0044 - İki şehir kodu var. Merkez 0207, merkez dışı 0208
Ambulans : 999
Polis : 999

NEREYİ GEZSEK?

İngiltere'nin başkenti olan Londra, tam anlamıyla bir kültür, tarih ve sanat şehri. Yıllardır İngiliz kraliyet ailesine ev sahipliği yapan Londra... kraliyet hazinelerinin sergilendiği müzeler, saraylar, galeriler... köprü, park, tiyatro salonu ve modern mimari yapıları... bir çok ünlü, politikacının ve Mustafa Kemal Atatürk'ün mumya heykellerinin bulunduğu, "Madame Tussaud Müzesi", "Greenwich Meridyeni" ve yaşam tarzları, yemek kültürleri ile Avrupa'nın kozmopolit başkentlerinden biridir.


Buchingam Sarayı
Buckingham Sarayı: Kraliçenin belli zamanlarda yaşadığı sarayda 600 oda bulunuyor. Saray her zaman ziyarete açık değil. Eğer sarayın içini gezebilme zamanını ayarlayamasanız da, dış görünüşünü ve kırmızılar içindeki nöbetçi askerleri seyretmeyi ihmal etmeyin.

The Tower Of London: Yıllar önce krala karşı gelenlere acımasız işkenceler yapılan bir zindan olarak kullanılıyor olması ile ünlenmiştir. Fakat günümüzde kraliyet hazinesinin korunduğu bir yer olması ve çeşitli mücevher sergilerinin düzenleniyor olması ile ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

Londra'yı farklı farklı 3 şekilde eğlenceli bir şekilde görme fırsatınız var.


London Eye
London Eye ile kuşbakışı Londra: Londra'yı kuşbakışı izlemek isteyenler için 135 metre yüksekliğinde olan bu devasa dönme dolabın en tepesinden Londra ve Thames Nehri'nin görüntüsü sizi büyülemeye yetecektir.

Thames Nehri'nde motor gezisi: Londra'yı devasa dönme dolapla tepeden seyrettikten sonra, nehir üzerinden motor gezisiyle izlemekte ayrı bir zevk olacaktır. Müzeleri, tarihi eserleri ve nehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprülerden en meşhur olanı "Tower Köprüsü'nü" nehir üzerinden görmelisiniz.

İki katlı otobüslerle şehir turu: Londra'yla özdeşleşmiş olan iki katlı kırmızı otobüsleri ile güzel bir şehir turu yapabilirsiniz. Otobüste bulunan rehberler sayesinde, gördüğünüz mimari eserlerin yapılış hikayelerini dinlemek size ayrı bir keyif verecektir. Otobüsün, üst katında ki en ön koltuğa oturma şansını yakalarsanız, Londra'ya farklı bir gözle bakmak sizi fazlasıyla cezbedecektir.

NE YESEK?

Londra'da dünya mutfaklarının her türlü çeşidini bulabileceğiniz bir çok mekanda yemek yiyebilirsiniz. Ancak, yeni bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde alışık olduğunuz yemekleri yemek dışında, o ülkenin değişik ve özel yemeklerinin tadına bakmak, size bulunduğunuz ülkeyi daha iyi tanıtacak küçük ama önemli bir ayrıntıdır.

Her ülkenin yemek kültürü, sunumu, servisi, alışkanlıkları farklıdır. İngilizlerin yemek yeme alışkanlıkları hakkında bilmeniz gereken ilk şey; ekmek tüketmeyen bir milletle karşı karşıya olduğunuzdur. Akşam yemeği için bir restorana gittiğinizde masanıza ekmek istemek zorunda kalabilirsiniz. Biz ekmeği, İngilizler ise patatesi masalarında eksik etmiyorlar. Masalarında sürekli bulunan bir diğer yiyecek ise; sağlıklı beslenmek adına yedikleri haşlanmış sebzedir. Tabiiki de, bu kadar sağlıklı yiyeceğin arasında biraz kalori ve zevk için İngiliz mutfağının vazgeçilmezi tatlısı "pie" masalarınızı süsülüyor.

İngilizlerin yemek kültürü adına farklı tarzları vardır; roast beef ve 5 çayları bunların başında gelir.

Birinci Dünya Savaşından sonra çok fakirlik çeken halk, sadece Pazar günleri et yiyebiliyormuş ve bunu bir gelenek haline getirmişler.İngilizler, her Pazar "roast beef" yerler. Pazar günü sizde, bu geleneğe katılıp ister lüks bir restoranda, isterseniz de küçük bir büfede rosto yiyin.

Geleneksel 5 çayları, İngilizlerin eski geleneklerinden biridir. Özel porselen bardaklarda sunulan çayların servis edilme şekli, yanında yenen kurabiyeleri ve tabii ki de çay keyfinin yanında yapılan hoş muhabbetler... Londra'ya gittiğinizde Thames Nehri kenarında 5 çayı içmeyi unutmayın.

NE ALSAK?


Oxford Caddesi
Londra'da alışveriş bir zevktir, eğlencedir. Ancak biraz pahalı bir eğlencedir. Londra'da alışveriş yapmak için birçok ünlü sokak bulabilirsiniz. "Green Portland" , "Oxford Caddesi"( Avrupa'nın en uzun caddesi) "Regent Caddesi" bunlardan sadece bir kaçıdır. Eğer alışveriş için tercihiniz sanatsal objeler ise, Londra'da bulunan birçok galeri Leicester Caddesi'nde bulunur.

Eğer lüks mağazaların dışında değişik bir yerler arıyorsanız, Leicester Sokağı'na çok yakın olan, kapalı çarşıyı andıran yerin adı; "Camden Town". Diğer mağazalara göre çok daha uygun fiyatlara birçok şeyi burada bulabileceğiniz bir yer. Özellikle el yapımı olan ürünler, kitaplar ve hediyelik objeleri Camden Town'da yapacağınız eğlenceli bir gezi eşliğinde satın alabilirsiniz.

EĞLENCE ZAMANI

Pub kültürü; İngilizlere özgü olan pub'lar son yıllarda Türkiye'de de çok fazla yaygınlaşmaya başlamasından dolayı çokta yabancı olmadığımız bir eğlence tarzıdır. İngilizlerin hemen hemen her gün uğradıkları bu barlarda genellikle hoş sohbetler eşliğinde içilen biralar ve eğlenmek adına dart gibi oyunlar oynanabilir.

Londra'da gece hayatına dair bilmeniz gereken ilk şey, sabahlara kadar süren bir eğlence beklememek olmalıdır. Pub'lar da eğlence hayatı belirli saatlere kadar sürüyor. Ama tabiiki de, Londra sadece pub kültüründen oluşmuyor. Ünlü alışveriş caddelerinde, ara sokaklarında bir çok mekanda eğlenebilirsiniz. Londra, sanat ve müzik olmadan düşünülemez... Sokaklarda çalan müzisyenlerden tutun da, en ünlü gece kulüplerine kadar her yerden gelen müzik sesleri, Londra'nın bir müzik şehri olduğunun ispatıdır. Londra'ya gittiğiniz de dünyaca ünlü müzikalleri dinlemeden dönmemelisiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM


Londra'da ulaşım için genel bir merkez olduğu söylenemez. "Merkezden hareket edip kuzeye veya güneye gidin" diye bir yol tarifi yapılamaz. Karışık bir yerleşim düzeni olduğu için kaybolma riskinizde fazla. Şehir içinde ulaşım için "Heathrow Express" yani hızlı trenlerle en kolay ve rahat ulaşımı sağlayabilirsiniz. Havaalanından ve bir çok yerden ulaşım için kullanılan iki katlı otobüsleri tercih edebilirsiniz.

Gör: London Eye'ın en tepesinde şehri gör
Gez: Buckingham Sarayı'nı gez
Eğlen: İngiliz pub'lar da eğlen
Dinlen: Londra'nın en eski parkı olan St. James parkında dinlen
Unutma: Londra'da trafiğin ters yönde aktığını da unutma
Satın al: Porselen çay takımı satın al
Hayran kal: Gece ışıklandırılmış haliyle Tower Köprüsü'ne hayran kal
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.