Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Kahire
bullet.gif Yazar kozakli

Mistik ve büyüleyici bir şehir, hayran olmaya hazırlanın.

KAHİRE BİLGİLERİ

Uçuş süresi : 2 saat 10 dakika (İyi Yolculuklar)
Para birimi : Mısır Poundu
Yüzölçümü : 214 kilometrekare
Saat farkı : Yok
Resmi dil : Arapça, ikinci dil İngilizce
Sıcaklık : Sıcaklıklar yaz mevsiminde 38 C°'a kadar ulaşıyor. Kışlar ise daha serin
Nüfus : Yaklaşık 18 milyon
Vize : Vize alınması gerekiyor, vize ülkeye girişte havaalanında da alınabiliyor. Yeşil pasaport için vize gerekli değil.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası Cep telefonları çalışmaktadır
Türk konsolosluğu : 25, El Falaki St Bab El-Louq
Telefon kodu : (20) 2
Ambulans : 122
Polis : 122

NEREYİ GEZSEK?

Afrika'nın en büyük ve en büyüleyici şehri olarak kabul edilen Kahire, dünyada da nüfus açısından en büyük 13. şehir olma özelliğine sahiptir. "Tüm Şehirlerin Anası" sıfatını taşıyan bu şehir, ziyaretçileri kendine çeken birçok özelliğe sahip olmasının yanında; kirliliği, gürültüsü, trafiği ve bahşiş isteyen sokak satıcılarının inatçılığıyla tatilinizi zaman zaman çekilmez hale getirebilir. Yine de kentin muhteşem piramitlerini ve eşsiz yapısını görünce tüm bunlara değeceğini siz de anlayacaksınız. Binbir Gece Masalları'nda da söylendiği gibi: "Kahire'yi görmeyen, dünyayı görmemiştir."

Uygarlığın beşiği ve dinin yol göstericisi özelliklerini kimliğinde barındıran, dünyanın en büyük Açık Hava Müzesi olarak da adlandırılan bu şehir Mısır'ın gözbebeği olarak nitelendirilmektedir.

Gize Piramitleri: Yapımı M.Ö. 3000 yıllarına dayanan 3 piramitler; Keops, Kefren ve Menkor, Gize Çölü'nün tepesinde sıralanıyor. Üçünün içinde en büyük piramit olan Keops, dünyanın yedi harikasından sayılmaktadır. İsimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılan piramitlerin nasıl yapıldığına dair hala kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu üç piramitten sadece Kefren'in içine girilmesine izin verilmektedir. Dar ve karanlık koridorlar, sonu gelmeyen yokuşlardan indiğinizde, beklentilerinizden çok daha küçük bir mezar odasıyla karşılaşacaksınız. Yine de hayran olmamayı sakın beklemeyin.

Piramitlerle ilgili birçok ilginç özellik bulunmaktadır. İçi yazın soğuk, kışın ise sıcaktır ve içeride ultra sound, radar, sonar gibi araçlar çalışmamaktadır. Bitkilerin içine konulduğunda daha hızlı büyüdüğü bu piramitlerin üzerinden geçen meridyen, karaları ve denizleri iki eşit parçaya bölmektedir. En ilginç özelliklerden biri de piramitlere 2 kez güneş girmesi ve bu giriş tarihlerinin de adına yapılan firavunun doğuş ve tahta çıkış tarihleri olmasıdır.

Piramitlerin Işık ve Ses Gösterisi'ni de kaçırmamanızı öneriyoruz. Her gece üç kez, üç değişik dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça ve Arapça dillerinden üçü) yapılan bu gösteriler piramitlerin ve Sfenks'in ihtişamını gözünüzde daha da arttıracaktır.

Sfenks: Tek parça kumtaşından oyularak tamamlanmıştır ve insan başlı, aslan gövdeli bu dev heykel Kefre'nin mezarını beklemektedir. Tüm Mısır eserlerinin arasında hiçbiri Sfenks kadar görkemli ve akıldan çıkması imkansız değildir. Mısır dilinde Sfenks 'Yaşayan Görüntü' anlamına gelmektedir.

Aslan vücudu ve insan kafasından oluşan bu yapıt, 73,5 m. genişliğinde ve 20 m. uzunluğundadır. Memlukların Sfenks'i savaş sırasında hedef tahtası olarak kullanmaları sebebiyle, Sfenks'in burnu ve sakalı hasar görmüştür.

Sakkara Piramidi: Kahire'nin 24 km. güneybatısında yer alan, Mısır'ın en eski başkenti Memphis'te yaşayanların defnedildiği bölge olarak kullanılmış Sakkara'da bulunmaktadır. M.Ö 2500'de yaptırıldığı düşünülen bu piramit dünya üzerinde taştan yapılan ilk büyük anıt tasarımı olarak da kabul ediliyor. Basamaklı Piramit olarak da bilinen bu yapı ünlü mimar Imhotep tarafından Kral Djoser adına yaptırılmıştır.

Şehir Kalesi: (Citadel) Bu büyüleyici ortaçağ kalesi, 1176 yılında Haçlıların istilasını önlemek amacıyla Saladin tarafından yaptırılmıştır. 19. yüzyılda ise Mısır'ı Memluk İstilası'ndan kurtaran Muhammed Ali tarafından yenilenmiş ve yeni yapılar eklenmiştir. Kale Kahire'nin muhteşem manzarasını ayaklar altına sermektedir. Kale sınırları içinde; Al Gawhara Sarayı Müzesi, Muhammed Ali Camii, Askeri Müze, Süleyman Paşa Camii gibi yapılar da bulunmaktadır.

Mısır Antik Medeniyetler Müzesi: Yapımı 1902 senesinde tamamlanan bu müze, Mısır tarihinin en önemli koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Genç yaşta hayata gözlerini yuman ve lanetiyle ünlenmiş Tutankamon'un hazinelerini ziyaret etmek mümkün. Firavun mumyalarından Nefertiti Heykeli'ne kadar birçok eser de ziyaretçileri bekliyor. Fakat biraz hızlı gezmenizi öneriyoruz. Her esere bir dakika ayırmanız, müzeden dokuz ayda çıkabilmeniz anlamına geliyor!

Kahire Kulesi: 187 metre yüksekliğinde olan Kule'nin en büyük özelliği; değişik mimarisini dışında, üst katında bulunan restorandan görünen Nil Nehri ve Kahire görüntüsüdür. Havanın açık olduğu bir günde, 32 km. uzaklıkta ki piramitleri görebilirsiniz. Etrafında bulunan Endülüs Bahçeleri de vaktiniz varsa gezmeye değer diğer bir seçenektir.

Ölüler Şehri: Kahire Kalesi'ne gidişte, şehir dışında yer alan eski bir Memluk mezarlığıdır. Günümüzde burada 500 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor ve yaşamla ölümün bir araya geldiği çok ilginç bir yer olarak önünüze geliyor. Mezarların şehir dışına taşınması şu anda Mısır'da tartışma konusu haline gelmiş.

El Ezher Camii, 1857 senesinde inşa edilen San Giorgio Kilisesi ve Mısır'ın en eski sinagogu olan Ben Ezra Sinagogu da görülmeye değer dini yapılar arasında yer almaktadır.

NE YESEK?

Tüm metropollerde olduğu gibi, Kahire'de de Japon, İtalyan, Fransız, Yunan ve Tayland mutfaklarını bulabilirsiniz. Fakat sizin asıl ilginiz yöresel Mısır yemeklerine olmalıdır. Mısırlıların 'ful' dediği fava püresini ve 'falafel' adı verilen ekmeği de denemenizi tavsiye ederiz.. Ayrıca Mulukhia (yeşil çorba), Kusheri (karışık pilav-mercimek ) ve Haham Mahsi (içi doldurulmuş güvercin) denenebilecek diğer tatlardır.

İmkanınız olursa, Mısır'da yiyebileceğiniz en ilginç kültürel yemekleri ve Mısır kültürünü size en iyi yansıtacak ortamı bir ev davetinde bulabilirsiniz.

Tüm dünyaca bilindiği gibi, hijyen Mısır'da büyük bir sorundur. Bu yüzden temizliğinden emin olmadığınız restoranlarda yemek yememenizi, suları da şişe su olarak ısmarlamanızı tavsiye ediyoruz.

NE ALSAK?


Alışveriş yapacak yerleri bulmakta zorluk çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Özellikle pazarlar size olabildiğince imkan ve seçenek sunacaktır. Bu pazarlarda Mısır'a özgü papirüsler, yıllanmış haritalar, kumaş, mücevher ve hatta kap kacağa kadar bulamayacağınız şey olmayacaktır. Fakat dikkatli olun, 100 yıldan eski antika alım-satımı yasaklanmıştır.

El Halil Çarşısı: Kahire'nin en büyük ve en ünlü çarşısıdır. Çarşıda bulabileceğiniz enfes renkli cam eşyalar eşsiz eserlerdir. Uzun bir turdan sora, 200 yıllık Fishawi Kahvesi'ne uğrayıp nargile ve Türk kahvesi içmeyi unutmayın. Baharat kokulu bu pazarlarda, yazın kavurucu sıcağından uzak, serin bir atmosferde dolaşırken unutmamanız gereken bir şey var; pazarlık yapmak!!! Pazarlıktan çekinmeyin, bir süre sonra çok zevkli olduğunu fark edeceksiniz!

Eğer alışveriş için şık semtler arıyorsanız, Kasr el Nil ve Talat Harb bu kentin en şık semtleridir.

EĞLENCE ZAMANI

Mısır'da insanlar genellikle dindar, gösterişten uzak ve biraz da gizemli olarak karakterize edilirler. Eğer biraz daha dikkat ederseniz arkadaş canlısı ve misafirperver yanlarını da görebilirsiniz. Örneğin Nil üzerinde tekne turları yaparken kendinizi bir tiyatro oyununun parçası olarak bulabilirsiniz! Herkesle iyi geçinmeye dikkat edin fakat inatçı sokak satıcılarından, gece-gündüz, uzak durun.
Her sene Kahire'de, Uluslararası Kahire Film Festivali ve Kahire Uluslar arası Şarkı Festivali'nin de arasında bulunduğu festivaller düzenlenmektedir. Tarihi size uygun olursa ilginç aktivitelerden olabilir.

Mısır'da ayrı bir öneme sahip olan göbek dansı, bir kez bile olsa seyredilmeye değer. Fakat gece eğlencesi sadece göbek dansı ve lüks otellerin bar ve kumarhaneleriyle sınırlı değildir. Kahire sokaklarında bunlardan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşımda, özellikle arabaların çok olduğu bölgelerde, araba kullanmanızı önermiyoruz; kurallara uymayan, genelde hep sıkışık bir ortamın olduğu bir şehirle karşı karşıyasınız! Bu sebeple mümkün olduğunca trafikten uzak durmanızı öneriyoruz. Şehir içinde taksi kullanımı pahalı olması nedeniyle yaygın değildir, fakat turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım yolu olma özelliğine sahiptir. Otobüsler ise çok kalabalık olması ve İngilizce hiçbir yönlendirmen olmaması, dolayısıyla yolunuzu kaybetmenizin kolaylığı nedeniyle çok tercih edilmiyor.

Dene: Deve sırtında, piramitlerin gölgesinde ilginç bir gezintiye çık.
Seyret: Nil Nehri üzerinde tekne gezisi yaparken, köylü kadınların nehirde çamaşır yıkayışlarını seyret.
Kaçırma: Piramitlerin ışık ve ses gösterisini sakın kaçırma.
Satın al: Papirüs satın almayı unutma.
Dikkat et: Şubat-Nisan arası şehri kasıp kavuran sıcak, çöl rüzgarları 'hamsin'e dikkat et.
Hayran Kal: Her yerde rastlayabileceğin hiyeroglif yazılarına hayran kal.
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.