Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Kadınların en büyük sorunu Aile içi şiddet
bullet.gif Yazar kozakli

Türkiye'de kadınlarla ilgili yapılan sosyal ve psikolojik araştırmalar, Türk kadınlarının 21. yüzyıla bir çok sorunla girdiğini ortaya koyuyor.

Eğitimsizlik, ataerkil bir aile yapısının birçok bölgede hala etkinliğini koruması, annelik rol modelinin hala en önemli kariyer noktası gibi görülmesi ve kadının yerinin evi kabul edilmesi gibi durumlar ülkede kadının yaşadığı problemlere başlıca neden olarak gösteriliyor.

Kadınlar hakkında yapılan çeşitli araştırmalardan derlenen bilgilere göre, Türkiye'de kadına yönelik şiddet halen yaygın şekilde devam ediyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Kocacık'ın yaptığı araştırmadan çıkan sonuca göre, kadınların yüzde 46.5'i şiddete maruz kalıyor.

Araştırmada, aile içinde şiddeti uygulayan kişinin yüzde 98.5 gibi çok yüksek oranda "koca" olduğu belirlenirken, kadına şiddetin "dövme", "tehdit" ve "küfür" şeklinde kendini gösterdiği kaydediliyor.

Şiddet uygulama nedenleri arasında ilk sırayı yüzde 32.2 ile "kadının ev içi görevlerini yerine getirmemesi" alırken, bunu yüzde 21.6 ile "erkeğin ekonomik ve psikolojik sorunları" izliyor.

CÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan'ın yaptığı araştırmaya göre de ruhsal sorunlar nedeniyle psikiyatri polikliniğine başvuran kadınların yüzde 57'sini, çeşitli nedenlerle fiziksel şiddete maruz kalanlar oluşturuyor.

Polikliniğe başvuran evli kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, bu kadınların yüzde 36'sının duygusal, yüzde 32'sinin ekonomik, yüzde 30.7'sinin cinsel, yüzde 29.3'ünün ise sözel şiddetle karşı karşıya bırakıldığı kaydediliyor.

CÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeltekin Demirel, araştırma görevlileri, Selma Çetinkaya, Dilek Arzu Bakır ve öğretim görevlisi Naim Nur tarafından doğum yapmış kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre ise, kadınlar doğum sonrası eşinden yeterince ilgi ve destek göremiyor.

Eşinden yeterince ilgi göremeyen kadınlardan doğum sonrası depresyon yaşayanların oranının yüzde 28 olarak belirlendiği araştırmada, eşi ilgisiz olan kadınların hamilelik sonrası depresyona girme riskinin normale göre yaklaşık 3 kat arttığı ifade ediliyor.
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.