Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Cebire neden ihtiyaç duyulur? - Cebir ismi nerden gelir?
bullet.gif Yazar kozakli

Cebire neden ihtiyaç duyulur? - Cebir ismi nerden gelir?

Cebire neden ihtiyaç duyulur? - Cebir ismi nerden gelir-Cebir ilk defa ne zaman kullanıldı

Cebir ismi Arap kökenli İslam Alimi El Cabir Bin Hayyam'ın isminden gelir. Bu alim cebirsel ifadeleri, denklemleri bulan ve ilk kullanan bilgindir. Daha sonra cebiri kullanan ve geliştirenler de İslam bilginleridir. Zaten ingilizce'de de cebirin karşılığı Algebra'dır! Algebra, El Cabir'den gelen bir isimdir.

CEBİR:Cebir yapı, bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (ya da bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmi'den alır. Cebir adı Harezmi' nin "El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il - Cebri ve’l-Mukabele” adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi'den bu yana cebir çok değişmiştir.matematiğin bir koludur.

cebir kelimesi, turk matematikci harizmi'nin 'kitab-ul cebr ve mukabele' isimli eserinin isminin avrupalilarca kisaltilip benimsemesi sonucu dogmustur. arapça kökenli "al jabr" kelimesi, zorlama, ayrık parçaların birleştirilmesi gibi anlamlara gelmektedir.

bir bilim dali olarak cebir ilminin dogusu esasen dini kaynaklidir. ozellikle, ıslam'da veraset hesaplarinda kesirli hesaplar onemli yer tutar. ornegin, kuran-i kerim hukumlerine gore, bir sahsin mirasindan annesine altida bir hisse vardir. cesitli sartlar altinda farklilasan ve guclesen hesaplamalara harizmi tarafindan bir duzen getirilmistir. o zamana kadar bilinen dogrusal denklemler yaninda, ikinci dereceden denklemler, bunlarin koklerinin var olup olmamasi gibi konular mezkur kitapta incelenmistir. bugun lise matematigi seviyesinde ogrenilen bu hesaplamalar, ilk defa harizmi tarafindan gelistirilmis ve cebir'in temellerini olusturmustur.

cebir, bilinmeyen cokluklarin, matematik sembolleri ile formule edilerek kurulan denklikler yardimi ile ifadesi ve bu denkliklerin cozulmesini konu alir.

Cebir bilim dalı, aritmetiğin soyutlanmasıyla cebir doğmuştur. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

cebirin bulucusu mezopotamyalılardır. daha m.ö. 2000'li yıllarda matematik bilgisine sahip olup, çarpma ve ters sayı cetvellerinden başka kare, karekök, küp ve küp kök cetvellerini kullanıyorlar, bileşik faiz hesaplarını yapabiliyorlardı. pi sayısını bulmuşlar ve 3.125 olarak uygulamışlardır. hesaplarında iki tabanlı logaritma kullanıyorlardı. mezopotamyalılar, klâsik matematiğin esaslarını m.ö. 700-600'lü yıllarda yaşayan yunanlı pisagor ve tales'den 1400 yıl önce biliyorlardı.

Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.