Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Az nefes al, genç kal
bullet.gif Yazar kozakli

Hem genç kalmak hem de uzun yaşamak elinizde. Nasıl mı?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr.Günhan Erdem, “Çok fazla nefes alıp verildiğinde hücre içi oksidasyonu artıran oksijen, yaşlanmaya ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur” dedi.

Prof. Dr. Erdem, vücudun doğal birfonksiyonu olan yaşlanmanın geciktirilmesi ya da kaliteli ömür süresininuzatılmasının, yaşlanmanın temel mekanizmasını öğrenmeden geçtiğinisöyledi.

Yaşlanmanın temelinde oksijenden kaynaklanan oksidasyonun yattığını savunan Prof. Dr. Erdem, şunları kaydetti:

“Oksijenin, yenilen yiyeceklerde bulunan yağ, protein, şeker gibienerji kaynaklarındaki enerjiyi açığa çıkarmasının yanında zararlıetkisi de vardır. Yani bizim için hayati önem taşıyan oksijen, aynızamanda toksik bir maddedir.

Soluduğumuz havada yaklaşık yüzde 21oksijen, yüzde 78 oranında azot var. Azot gazı, atmosferde oksijenin buzararlı etkisini tamponlar. Böylece kanımızda çözünen oksijen miktarıdüşer. Eğer saf oksijen solursak, mutlaka bir süre sonra ölürüz.”

“VÜCUDA GİREN FAZLA OKSİJEN, YÜZÜ KIRIŞTIRIYOR”
Prof. Dr. Erdem, vücuda fazla oksijenin girmesinden bağ dokudaki moleküllerin etkilendiğini, bunların suyla etkileşiminin istenildiği gibi olmaması nedeniyle ise yüzde kırışıklıkların meydana geldiğini bildirdi.

Yaşlanmanın geciktirilmesi için “antioksidan” denilen faktörlerin devreye sokulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erdem, sözlerineşöyle devam etti:

“Çok fazla nefes alıp verdiğimiz zaman hücre içi oksidasyonu artıran oksijen, yaşlanmaya ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Antioksidanlar, oksitleyici unsuru doğrudan hedef alarak, hızlı bir şekilde tepkimeye girip onu engeller ya da oksitleyici ajanın tahrip ettiği doğal molekülleri onarabilir.

Bu şekilde onların eskisi gibi çalışmasını sağlayabilir. Vücut bazı antioksidanları kendisi yapabiliyor, ancak dışardan almamız gereken antioksidanlar da bulunuyor.

Bunlar C ve E vitaminleri, selenyum gibi antioksidan metabolizmada görev alan elementlerdir. Bu vitamin ve elementlerin diyet yoluyla düzenli olarak alınması kırışıklıkları engelleyebilir.”

Prof. Dr. Erdem, otomatik bir tempoda gerçekleşen nefes alış verişinde 2
nefes arasındaki zamanın uzatılmasının yaşlanma belirtilerini geciktirmede ve ömrün uzamasında önemli rol oynadığını bildirdi.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.