Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Alanya
bullet.gif Yazar kozakli

Bizanslılar döneminde "Güzel Dağ" adı verilen Alanya...

Alanya, Akdeniz'in en gözde sahil şehirlerinden birisidir. Kilometrelerce uzanan sahilinin hemen hemen hepsinin kum olması, tercih nedenlerinden biri olsa gerek. Kalesi, mağaraları, tarihi yerleri ile görülmesi, gezilmesi ve keyfine varılması gereken bir şehirdir. Bizanslılar döneminde, verilmiş olan "Güzel Dağ" ismine çok uygun bir şehir Alanya...


GEZMELİSİNİZ


Damlataş Mağarası
Alanya kalesi: Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan kalenin, 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Alanya'nın su ihtiyacını sağlayabilmek için 400'e yakın sarnıç yapılmıştır. Günümüzde de sarnıçların bazıları kullanılmaktadır. Selçuklu döneminde kullanılan bir sarnıcı, sizin yıllar sonra kullanmanız çok ilginç bir duygu olacaktır.

Damlataş mağarası: Yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri de Damlataş Mağarasıdır. Bu mağara, % 90 civarında nem oranına sahiptir. Mağaranın birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

GÜNEŞLENMELİSİNİZ

Alanya'da çoğu tatil beldelerinden farklı olarak merkezde de denize girebilme şansınız var. Denizin rengi kıyıda mavi iken açıklara doğru turkuvaza dönüşür. Alanya'nın en güzel plajları olarak ilk sırada, Dim Çağı Vadisi ve Avsallar kumsallarını göstermek mümkündür. Diğer plajları ise Damlataş, Kleopatra, Keykubat, Portakal plajı olarak sıralayabiliriz. Alanya, doğusuna ve batısına dağılmış kumsalları, ince kumu, berrak deniziyle insanı büyülemeye yetiyor.

YEMELİSİNİZ

Alanya, ülkemizin her yerinde olduğu gibi zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Alanya'nın mağaralarını geziye çıktığınızda mutlaka Dim Çağı Mağarası'na uğrayın ve balık restoranlarında güzel bir ziyafet çekin. Ayrıca damak tadınıza uygun olan bir çok lezzeti Alanya merkezde de bulabilirsiniz. Alanya'da bir kaç restoran önermek gerekirse; Ege ve Akdeniz mutfağına özel tatlar için, Kaptan's Güverte, kebap türü yemekler içinse Flamingo Restoran'ı denemenizi tavsiye edebiliriz.

ALMALISINIZ

Alanya' da geceleri saat 17:00 den sonra trafiğe kapanan Atatürk Caddesi'nde kuyum çeşitleri, hediyelik eşyalar, kilimler ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bulabileceğiniz mağazalar mevcut. Özellikle alışverişlerinizde yöreye özgü olan, ipekböceği ürünü, ipek dokumalarından satın alabilirsiniz..

EĞLENMELİSİNİZ

Alanya' da eğlenmek için aradığınız her tarzda mekanı bulabilmeniz mümkün. Şehir merkezinde yüksek sesli müzik isterseniz Oxsid Bar tavsiye etmeden geçemeyeceğiz. Oxsid Bar; içinde bir çok kafe, restoran ve bar bulunan geniş bir mekandır. Merkezde ise farklı mekanlar mevcut, türkü sevenler için türkü barlar, klasik kafeler ve dünya standartlarında olan eğlence mekanları ile Alanya merkezde eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Gez: Alanya Kalesi'ni gez.
Gör: Damlataş Mağarası'nı gör.
Eğlen: Oxsid Bar'da eğlen.
Satın Al: İpek dokuma olan ürünlerden satın al.
Tadına Bak: Şiş kebabın tadına bak.
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.