Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Ağva
bullet.gif Yazar kozakli

Karşınızda Karadeniz, arkanızda yeşil bir doğa, iki nehrin arasında kalmış olan bir güzellik.

Sessizliğin sesi, sakinliğin duruşu, huzurun büyüsü, Karadeniz'in yeşili, Göksu Nehri'nin mavisi... Şile'nin Ağva ilçesinde buluştu.

Öyle bir yer düşleyin ki. Karşınızda Karadeniz' in hırçın dalgaları, arkanızda yeşilin her tonu... iki nehrin arasında kalmış bir yer olsun, düşlerinizi süsleyen.

Ağva, Şile'nin sevimli ilçesi. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan bir yer, 4 mevsimi ayrı güzel ayrı özel. Yaz aylarında deniz keyfinize, 3 kilometrelik güzel plajında güneşlenmeyi ekleyebilir. Kış aylarında ise bir şömine başında sadece kendi kendinize kalabilirsiniz. Bahar aylarının güzelliklerini de unutmamak gerek, şöyle üşütmeyen ama üzerinize de bir şey almadan çıkamayacağınız bahar akşamları vardır ya! İşte Ağva'nın keyfini bahar akşamlarında çıkartmak ayrı bir zevk olsa gerek.Biraz miskinlik

Evet, Ağva miskinlik yapmak için gidilebilecek bir yer. Minderlerin üzerine uzanıp ya da bir hamakta ufak bir şekerleme yapabilmenin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer. Telefondan, televizyondan her şeyden uzak kalmak istiyorsanız; "buraya gitmeye heveslenin". Eğer aradığınız çılgın bir gece hayatı, müzik sesleri eşliğinde dans etmekse size başka yerler önerelim.

Ağva'da eğlence hayatı; gece sahile vuran dalga sesleri eşliğinde, arkadaşlarınızla oturup bir kadeh şarap yudumlamanın keyfi olacaktır.

Biraz aktivite

Yattınız, uzandınız, keyif yaptınız, ruhunuzu dinlendirdiniz. Peki ya vücudunuzun sesi ne olacak?
Bu güzel doğada vücudunuza da güzel bir hediye vermek istemez misiniz? Bunun için biraz yürüyüşe ne dersiniz? Yeşilin her renginin bir arada toplandığı bu eşsiz yerde uzun yürüyüşlerle, keşfedilmemiş yerleri keşfedebilir, koşu yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz.


Ağva'da, Göksu Nehri'nde yapabileceğiniz birçok aktivite var. Motor ile güzel bir nehir turu yapabilir, kanoya binebilir, deniz bisikleti kiralayıp eğlenceli dakikalar yaşabilirsiniz.

Balık tutma meraklıları için ise çok güzel bir yer. Ağva, Karadeniz kıyılarında olduğu için çeşit çeşit balığı burada bulabilmeniz mümkün. İsterseniz nehirde ya da Karadeniz kıyılarında küçük bir oltayla balık tutabilir, isterseniz de bir kayık kiralayıp denize açılıp daha profesyonelce balık avlayabilirsiniz. Yalnız balık tutarken kayıkla açıldığınız denizin Karadeniz olduğunu unutmayın. Yanınızda balık tutmayı bilen profesyonel birilerinin olmasına özen gösterin.

Avcılık gibi bir hobiniz varsa; Ağva bu konuda da size kapıların açıyor. Birçok kuş çeşidi, çakal, tilki, yaban domuzu, sincap, kurt gibi av hayvanlarını burada bulabilirsiniz. Ama siz yinede hayvanların doğaya kattığı görsel güzellikleri izlemekle yetinin.

Ve unutmamanız gereken bir diğer şey ise; fotoğraf makinesi olmalı. Eğer yanınıza almayı unutursanız fazlasıyla üzülebilirsiniz. Bu keşfedilmemiş doğanın görüntülerinin ve burada yaşayacağınız güzel anların sonsuz kalması için fotoğraf makinenizi unutmayın.

Balık yemeyi sever misiniz?

Ağva'da yemek deyince ilk akla gelen tabii ki de balık olacaktır. Kendi tuttuğunuz balığı bir mangal partisinde pişirip yiyebilirsiniz. Ya da Göksu Nehri'nde yapacağınız bir tekne gezi sırasında nehrin üzerinde balık keyfi yapabilir. Ağva'nın şirin otellerinde konaklamasanız bile restoranlarının mönülerinden yararlanabilirsiniz. Nehir kıyılarında bulunan sevimli restoranlarda, bir yanda dalga sesleri, bir yanda ızgarada pişen balık cızırtılarıyla güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Balığın her çeşidini bulabileceğiniz Ağva'da yapacağınız tek şey afiyetle yemek yemek olacaktır.

Eğer balık yemekten hoşlanmıyorsanız aç kalmaktan korkmayın. Çevrede bulunan bir çok küçük büfede, otellerin restoranlarında ve özellikle kır lokantalarında damak tadınıza uygun birçok yiyecek bulabilirsiniz.
Ağva'da ki restoranların fiyatları konusunda endişelenmenize gerek yok! bütün restoranların mönüleri ve fiyat listeleri, giriş kapılarında belirtilmiştir.

Ağva'ya nasıl gidilir?

İstanbul'a 97 kilometre uzaklıkta olan bu şirin beldeye giderken gördüğünüz manzara sizi büyülemeye yetecek. Yolculuğunuz sırasında sağlı sollu uzanan ağaçları görmek bile çok keyif verici. İstanbul'dan Ağva'ya ulaşmak için öncelikle Şile'ye gitmeniz gerekiyor.

Şile'ye ulaşabileceğiniz en kestirme yol ise sahil yoludur... Beykoz yolunu takip edin, Elmalı, M. Şevket paşa ve Karakiraz'ın ilerisinde Doğancak sahil yolunun devamından, Ahmedi ilçesinden Şile'ye ulaşabilirsiniz.

Şile'ye ulaştıktan sonra; iki seçenekle Ağva'ya gidebilrsiniz;
Birincisi, sahil yolu; Şile Çayırbaşı'ndan iki yol ayrılıyor. Sahil yolu, Kabakaz, Akçakese yolunun devamında karşınıza Şuayipli çıkacak, İstaköy dönüşüne geldiğinize Ağva tabelaları size çok yardımcı olacaktır.

Şile' den Ağva'ya ikinci yol güzergahı ise;
Çayırbaşı'ndan, Teke ilçesine giden yolu takip ettiğinizde, Teke ilçesinden sağdan Teke yoluna girin. Gökmaslı ve İstaköy istikametinin devamında Ağva'ya ulaşabilirsiniz.

Gebze tarafından ulaşım için;
Mollafenari istikametine doğru gidin. Tem yolunu takip edin, soldan Teke yoluna sapıp, Yağcılar, Değirmençayın yolunu takip edin. Teke'den sağdan İstaköy yoluna sapın ve Ağva'dasınız.

İzmit tarafından ulaşım için;
Tem'den Yağcılar yoluna girin, Yağcılar, Değirmençayın yolundan devam edin. Teke'den sonra, İstaköy sapağından sonra Ağva karşınızda olacak.

Karadeniz bölgesinden ulaşım için ise;
Akçakoca yolunun takip ederek ulaşabilirsiniz.

Eğer Ağva'ya ulaşım için otobüs kullanacaksanız;
İstanbul ve diğer illerden rahatlıkla otobüs bulabilirsiniz. İstanbul'da, Üsküdar'dan her saat başı kalkan otobüslerle; önce Şile'ye ardından da Ağva yoluna girerek yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ancak Ağva yolculuğu için bizim tavsiyemiz; giderken deniz yolunu, dönüşte ise orman yolunu tercih edin böylece Ağva'nın bütün güzelliklerini keşfetmiş olursunuz.
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.