Genel Bilgiler | ilgili Bilgiler | Sağlık Bilgileri | Dini Bilgiler | Kozaklı | Kozaklı Kaplıcaları
Adet Düzensizliği ve Polikistik Över
bullet.gif Yazar kozakli

20 yaşında, bekar bir kızım. 2007 yılında adet düzensizliği nedeniyle doktora gittim ve bana doğum kontrol hapı vererek 6 ay kullanmamı İstedi. Kullandım ama 55 kiloydum. İlaçlardan sonra 20 kilo aldım ve adetterim yine düzelmedi. Geçen ay iyi bir doktora gittim ve ultrason muayenesi sonucu polikistik över çıktı. Küçük küçük kistler varmış. Doktor 6 ay ilaç kullanmamı istedi. Bu ilaçtan sonra yine kilo alır mıyım ve kistlerim geçer mi? Evlendiğimde anne olabilir miyim?

Polikistik över sadece yumurtalıkların hormon yapımındaki bozukluk olmadığı ayrıca karbonhidrat metabolizmasında da değişiklikler, olduğunu, bu arada insülinin etkisinin de değişikliğe uğradığını birçok kereler ziyaretçilerimizin sorularını cevaplandırırken anlatmaya çalışmıştım. Polikistik over’li bir kadın hayatını çok dikkatli olarak kontrol etmeli, verilen diyete kesinlikle uymalı, karbonhidrat metabolizmasının düzelmesi için de kandaki şeker oranını düzenleyen ilaçlar almalı. Eğer bunlara bunlara gereken özen gösterilirse kilo almadan tedaviyi sürdürmek mümkün. Sizin doktorunuzla tekrar görüşüp durumu tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle kilo konusunda belki bir diyetisyenden de yardım alabileceğinizi düşünüyorum.


Adet Söktürücü

28 yaşındayım. Çok uzun süredir adetlerim hep gecikmeli oluyor. Adet söktürücü kullanabileceğimi söylediler. Bu nedir? Herkes kullanabilir mi?

CEVAP: Sevgili ziyaretçimiz, adet gecikmesinin tek bir nedeni olmadığı için tedavisinde de her zaman kullanılabilecek adet söktürücü diye bilinen bir ilaçtan bahsetmek pek doğru olmasa gerek. Basit adet gecikmelerinde (progesteron) hormon (estrojen +progesteron) vererek kanamayı sağlamak mümkün olabilir. Ama doktor kontrolü olmadan böyle bir yaklaşım doğru değil. Eğer bir gebelik şüphesi varsa yine doğru değil. Bu ilaçlarla kanama olmaz ve boşu boşuna erken gebelikte hormon almış olursunuz.

Yumurtalıkta Kist


Sol yumurtalığımda 4.72×2.95 cm ebatlarında bir kist var. Tespit edildiğinde yaklaşık 2×1 ebatlarındaydı. Bir ayda büyüdü, dört aydır da küçülmüyor. Kistte damarlanma/ kanlanma yokmuş, tümör markırlarıma bakıldı, temiz çıktı. Doktorum laparoskopi ile kiste müdahale etme kararı aldı. Merak ettiğim, içinde ne olduğunu bilmediğimiz bir kistin patlatılması doğru mu ve bu müdahalenin yapılması zorunlu mu?

Yumurtalık kistleri son zamanlarda çok sık görülmektedir. Kistin ameliyat edilmesi için: Belirli bir büyüklüğün üstüne çıkması , kistin İçine uzanan yapıların olması , kist yüzeyinin düzensiz olması, çift taraflı olması, kist içinde bölmelerin (Septaların) olması ve bu septaların kalın olması, kiste yapılan doppler’de Rl’nin düşük olması gibi durumlar incelenir. Bunların dışında tümör markırların yüksek olması, kısa aralarla yapılan kontrollerde kistin hızlı büyümesi ve kistin etraf organlara bası yapması ya da ağrıya sebep olup olmadığı göz önünde bulundurulur. Tüm bu anlattıklarım aslında karar verirken yetmeyebilir. Ailedeki hastalıklar, geçirdiğiniz hastalıklar da araştırılmalı. Nihayetinde sizi en iyi değerlendirecek, bu bilgilere de ulaşmış olan hekiminizdir.


Rahim Ağzında Yara


43 yaşındayım. Rahim ağzında yara var ve 6-7 aydır ilaçla tedavi olmaya çalışıyorum. Çok iyi sonuç aldığım söylenemez. Smear sonuçlarım iyi çıkmıştı ama şikayetlerim devam ediyor. Smear testini tekrarlatmayı düşünüyorum. Kesin çözüm İçin bana ne tavsiye edebilirsiniz?


Rahim ağzında smear’le tespit edilecek bîr bozukluk yoksa korkulacak bir şey de yok demektir. Doktorunuz rahim ağzındaki yaraya ilaçla düzelmediğine göre herhalde başka bir tedavi uygulayacaktır. Koterizasyon veya leep gibi.

Vulvada Et Beni ya da Siğil Oluştu

Vulvada et beni ya da siğil oluştu. 3 ay önce kadın doğum uzmanına muayene oldum. Doktor hanım siğilleri ufak bîr operasyon la alıp incelemek istedi. Ben HPV virüsünden siğil oluştuğunu düşünüyorum. Sizce tahlil sonucu bunu mu anlatıyor?


HPV’nİn 130′dan fazla tipi var ve bunların 15 kadarı rahim ağzı kanserine yol açabiliyor. Siğil yapanlar düşük riskli HPV’lerdir. Smear’de bir şey olmaması güzel. Doktorunuz siğil diye tarif ettiğiniz şeyi almak İstiyor ve tahlile yollamak istiyorsa, bence yaptırın. Sevgiler.51 Yaşındayım, Yaklaşık 1 Yıldır 3 Ayda Bir Adet Görüyorum

51 yaşındayım. Yaklaşık 1 yıldır 3 ayda bir adet görüyorum. Adet gördüğümde ortalama 10 gün kadar sürüyor ve ilk 3 gün aşırı kanama oluyor. Önceki yıllarda daha fazla kanama oluyordu. 2 yıl Önce kadın doğum uzmanına muayene oldum, kötü bir bulguya rastlanmadı. Ancak benden smeaf alınmadı. Ne yapabilirim?


Sevgili ziyaretçimiz, pek çok jinekolojik önemli hastalık 45-55 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Siz de bu önemli ve riskli dönemde doktor kontrollerini aksatmış, 2 yıldır smear bile aldırmamışsınız, Şikayetlerinizin nedeni menopoza yaklaşmış olduğunuzdan ve hormonal eksiklikten olabileceği gibi ciddi başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Yapmanız gereken hemen kadın doğum doktorunuza başvurmanız. Vajinal smear’i aldırmanız ve muayene olmanız. Ayrıca senede bir mamografinizi de çektirmelisiniz.

ADET DÜZENSİZLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN!
Bu ürünleri tüketerek hormon dengesindeki bozulmaları düzenleyin...

Hormonlar, vücudun ürettiği kimyasal maddelerdir. İç salgı bezlerinde yapılır ve etki ettikleri hedef dokulara kan yoluyla taşınırlar. Depresyon ve sağlıksız diyetler hormon dengesini bozarak kadınlarda adet düzensizliklerine ve başka rahatsızlıklara neden olur.

Vücudun içinde ve dışında oluşan değişiklikler hormonlar sayesinde gerçekleşirler. Büyümeyi gelişmeyi, üreme sistemini kontrol eder, hormonlardaki iniş ve çıkışlar duygu durumumuzu, ruh halimizi belirler. Bazen hayıflandığımız sivilceler, menopoz, kistler gibi sorunları da ortaya çıkarabilseler de onlar eşsiz bir sistemin parçasıdır. Peki nedir bu hormon. Yaşla birlirlikte yaşanan hormonal değişimleri, hormonal bozuklukları, hormon tedavilerini tedavilerini sıkça duyarız.

Canlıların pek çoğu hormon üretir. Hormonlar, vücudun ürettigi kimyasal maddelerdir, iç salgı bezlerinde yapılır ve etki ettikleri hedef dokulara kan yoluyla taşınırlar. İç salgı bezleri hipofiz, tiroit, paratiroitler, pankreas, böbreküstü bezleri, yumurtalıklar ve erbezleri ile böbrek, ince bağırsak ve mide hormon üretir.

Depresyon, psikolojik sorunlar, tiroid bozuklukları, sağlıksız diyetler hormon dengesini bozarak adet düzensizliklerine neden olur. Hormonal süreç ergenlikle başlayarak yıllar içinde değişimler gösterir. Kadınlarda 10 yaşından itibaren ufak ufak salgılanmaya başlayan östrojen (kadınlık hormonu) hormonu ilk adetin görüldüğü 11-16 yaş aralığından sonra zaman içinde oturmaya başlar. Bu dönemde doğru beslenmenin gelecek yıllarda oluşabilecek osteoporozun önlemesinde çok önemli yeri vardır.

NASIL BESLENMELİ?

Gıdalardan Kalsiyum, demir, folik asit ve Cvitamini alımına özen gösterilmeli. n Tahıllar n Süt, süt ürünleri n Sebze ve meyve bolca tüketilmelidir.

SEBZE VE MEYVEYE AĞIRLIK VERİN

30"lu yaşlar kadınlık hormonu östrojenin en sağlıklı çalıştığı yıllardır. Aynı zamanda hamilelik için en uygun dönemdir. 30"lu yaşların sonlarına doğru ise seks hormonları düzensizleşmeye başlar. Bu dönemde adet öncesi sıkıntıları artarak; baş ağrıları, sinirlilik, huzursuzluk gibi adet öncesi sendromları görülür.

35 yaşından 40"lı yılların başlarına kadar kadınlar cinsel yaşamın verimli çağlarıdır. Yüksek antioksidan gücü yüksek beslenme tarzı oluşturulmalı,şeker tüketimi azaltılmalıdır. Bu yaş grubu vücudu serbest radikallerin zararlarından korumalıdır.

Bu nedenle de yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelere ağırlık vermelisiniz.

Kalsiyum zengini gıdalar
Bakliyatlar
Hayvansal proteinler
B vitamini
Omega yağ asitleri tüketilmelidir.

40"LI YAŞLAR

Bu dönemde kadınlık hormonu östrojen azalmaya başlar. Cinsel isteksizlikler, duygu dalgalanmaları yaşanır. Adet düzensizlikleri ve adet sürelerinde kısalmalar başlar. Menopoz öncesi döneme girişin oluduğu bu yıllarda hormonlarda hızlı değişimler oluşur. Ateş basmaları, sinirlilik hali, terleme, uyku sorunları oluşur. Vücutta değişimler oluşur, kilo farklı bölgelere daha çok bel ve karın çevresine yerleşir. Menopozla birlikte yumurtalıkların projestoren ve östrojen üretimi durur. Bu dönemde görülen sağlık sorunları:
Osteoporoz.
Şeker hastalığı.
LDL düzeyinde artış (kötü kolesterol)
Tansiyon.
Kalp hastalıkları.
Nasıl beslenmeli?
Posa alımı arttırılmalı, şeker tüketimi hayli azaltılmalıdır.
Yağdan uzak, kolesterolü düşük ,orta ve düşük glisemik indeksli beslenme sistemi oluşturulmalı. Doymuş yağlardan kaçınmalı.
Omega 3 ve omega 6; B 12, Kalsiyuma ihtiyaç duyulur.
50 YAŞINDAN SONRA NASIL BESLENMELİ?
Zayıflayan kemikleri güçlendirmek çok önemlidir. Yağdan kesinlikle uzak durulmalıdır.
Bol sebze-meyve
Aminoasit ve antioksidan zengini gıdalar tüketilmeli.
Kalsiyum ve B vitaminlerine önem verilmelidir.

Dr. İsmail Ağar /BUGÜN
Ana Menü
bullet.gif Ana Sayfa
bullet.gif Tekno Bank
bullet.gif Kozaklı fm
bullet.gif Fizik Tedavi Hastanesi
bullet.gif Kozaklı Resimleri
bullet.gif Kozaklı İlçesi
bullet.gif Tarihçesi ve Kaplıcalar
bullet.gif Kaplıca Suları
bullet.gif Suyun Faydaları
bullet.gif Kozaklı Kaplıcaları
bullet.gif Ulaşım Ve Konaklama
bullet.gif Kaymakamlık
bullet.gif Askerlik Şubesi Telefonu
bullet.gif Gözde Elektronik
bullet.gif Kozaklı Seyahat
bullet.gif Video İzle
bullet.gif S.S.S
bullet.gif Forum
bullet.gif İletişim
bullet.gif Arama
bullet.gif Site İçeriği
Kozaklıda Hava

Kozaklı Resimleri
Haberler

domain Member of W3C 
Sites dot com
Bağlantılar
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.